Evropské strukturální fondy

PROJEKT:

Čtenářské dílny a jazykový pobyt pro žáky ZŠ Štěpánov

Reg. číslo: CZ.1.07/1.1.00/56.0443

Na konci školního roku 2014/2015 byl na naší škole vypracován projektový záměr operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost,
s názvem Čtenářské dílny a jazykový pobyt pro žáky ZŠ Štěpánov. Tento projekt je také znám pod názvem Výzva č. 56
Projekt úspěšně prošel procesem hodnocení a byl schválen k financování.
V červenci 2015 jsme obdrželi Rozhodnutí o poskytnutí dotace naší škole.

Schválený rozpočet projektu pro naši školu je 333 616 Kč, finance budou využity na tyto klíčové aktivity:

• čtenářské dílny jako prostředek ke zkvalitnění čtenářství a čtenářské gramotnosti
• zahraniční jazykově-vzdělávací pobyt pro žáky

Doba realizace projektu: 1. 7. 2015 - 31. 12. 2015

V září 2015 proběhl výběr a nákup 11 sad po 20 knihách pro realizaci šablony Čtenářské dílny . Vyučující českéko jazyka a literatury vytvořila 2 tematické plány pro 2 vybrané ročníky na celý školní rok 2015/2016. V období září až prosinec 2015 byly do výuky českého jazyka a literatury v 7. a 9. ročníku zaváděny Čtenářské dílny.
Během konání Čtenářských dílen se žáci seznámili jak s díly české, tak i světové literatury, které jsou blízké jejich věku a zájmům. Výběr knih se ukázal jako velmi dobný, protože žáci o tyto knihy projevili zájem a někteří si je zapůjčili i domů na přečtení. V této aktivitě si žáci přejí pokračovat, proto bude na naší škole praktikovaná i v dalších školních letech. Zavedení Čtenářských dílen vedlo ke zvýšení zájmu žáků o čtenářstvía zlepšení čtenářské gramotnosti.

V srpnu 2015 proběhlo výběrové řízení na veřejnou zakázku Zajištění jazykového pobytu pro naše žáky a byla vybrána CK Hornet Tour, která zajistila zahraniční jazykově-vzdělávací pobyt v Londýně pro 20 žáků a 4 učitele v termínu 22. 11. - 28. 11. 2015.
Účastníci byli vybráni dle svých jazykových dovedností a zájmu o nabízený pobyt.
Žáci absolvovali celkem 9 hodin výuky anglického jazyka v jazykové škole Twin English Centre London, pracovali ve 12-14 členných skupinách.
Kurz byl zaměřen především na rozvoj komunikačních dovedností a používání správných gramatických jevů ve větách. Žáci hodnotili výuku jako velice zábavnou a přínosnou.
Dále žáci navštívili nejznámější londýnská muzea a galerie jako jsou Natural History Museum, National Gallery, dále se seznámili s významnými památkami Londýna- St. Paul’s Cathedral, Tower of London, London Bridge, Westminster Abbey, Big Ben. Zúčastnili se plavby na lodi po Temži do Greenwich, kde zhlédli nultý poledník. Celý Londýn si také mohli prohlédnout z velkého Londýnského oka. Dále měli žáci možnost navštívit královské město Windsor a prohlédnout si Windsor Castle, oficiální sídlo britské královny.

P. Nováková